F5J Euro Cup CZECH REPUBLIC 2011, Chomutov, 25.-26. June


F5J Eurocup 2011, Chomutov


Tak, a již druhý letošní závod série F5J EUROCUP 2011 je za námi...

Přípravy a plánování na první ČESKÝ ročník seriálu evropského poháru kategorií F5J Euro a menší F5J-400 Euro (naše RCEK...) začaly již dlouho před samotnou soutěží. Kromě počasí jde naplánovat téměř vše, a tak jen po "malých" předzávodových kolapsech, kdy jsem musel v pátek večer až do soboty do půl druhé ráno předělávat včechny kartičky závodníků v malé F5J-400 Euro (to je 37 pilotů * 7 kartiček= 259 kusů nově vystřihnout, seřadit, a připravit k registraci...), a kromě spálené zvukové aparatury těsně před samotným začátkem soutěže (vyřešeno úprkem domů, a přestěhováním vlastní "obývákové" HiFi sady reproboxů se zesilovačem Pioneer...) mohla soutěž konečně začít. Nicméně proti průšvihu ve Fukušimě toto byla "brnkačka" a soutěž tak začala s malým zpožděním svým prvním letem asi v půl jedenácté.

Na startu malé kategorie F5J-400 Euro se sešlo 36 pilotů, z toho 23 českých, a velké F5J, kde se premiérově u nás sešlo hezkých 24 pilotů, z toho 8 českých reprezentantů. V obou kategoriích se šlo létat na 6 kvalifikačních, a 2 finálová kola. Po škrtnutí jednoho nejhoršího ze 6 letú kvalifikace postupovalo do finále 12 pilotů v malé, a 9 pilotů ve velké kategorii.

Organizátoři I. ročníku F5J Eurocup 2011 v ČR, Radek a Luděk Novotný Camp under the hills... Tábor pod horama... ...a už se pálí nosy... Chvíle před přistáním...

Soutěž začala prvním kolem malé kategorie, a hned z počátku bylo jasné, že taktika létání bude odpovídat velice slabé a nevyzpytatelné termice, která nás míjela spolu s čerstvým západním větrem okolo 6m/s. V malé kategorii proto nebylo moc co řešit, většině modelů a pilotů nezbylo nic jiného než se usadit po delším motoru na obloze, a vytraverzovat lepší vzduch. Naopak u velké kategorie se již začaly projevovat rozdíly mezi kvalitou "termikářů" a u pozdějších finalistů šlo sledovat i několik nádherných taktických letů s krátkým motorem hned do termiky. Škoda jen, že do pořadí nemohl více zasáhnout Luděk Novotný, který několik letů musel předčasně vzdát pro neustálé potíže s pohonnou sestavou svého Perfecta.

Pekelné soustředění... Vláďa Čermák nebyl ve větru sám, kdo éro vyklopil... Juraj Jurkovič a Storch... Radek Novotný and 'magic' MAGIC Juraj Dudáš sázel přistání za 100...

Čerstvý větřík ten den neustal, a naopak sem-tam ještě v poryvech zesílil. Nicméně bez dešťových přestávek jsme první sobotní den odlétali všechna 4 naplánovaná kola obou kategorií, kdy jsme dolétali poslední let až před chutnou večeří dovezenou na půl osmou.

Po prvním dnu šli někteří usínat spokojeně, jiní s myšlenkami "jak to ještě stihnout" druhý den do finále, a někteří si jen rekapitulovali, co musí "příště" udělat jinak, aby měli po prvním dnu jeřtě alespoň teoretickou šanci na postup. Škoda že se bohužel nedařilo ani medalistovi z Maďarského matkó Alešovi Krátkému, který během soutěžního klání musel více myslet na svou nadcházející svatbu... Zde je nutné vyzdvihnout také výkon 12-ti letého Matěje Dudáše, který během celé soboty se svým MAGICem vykazoval výborné výkony, a nebýt spálené Megy ve 3. kole, tak by nám seniorům asi pěkně zatápěl i v nedělním finále.

Lety druhého dne v neděli začaly s ohledem na nejisté počasí již v půl deváté, pátým kolem malé kategorie. Během nedělních kvalifikačních letů byla pouze jedna vynucená dešťová pauza, která zahnala piloty pod střechu tak na třičtvrtě hodinky. Počasí bylo stále s mírným větrem mezi 5-6 metrů, a tak se taktika létání nelišila od té sobotní.

The Rainbow Warrior... Mirek Číp - Štelátor... Je to Bohúš...? Jirka Váňa, Honza Mlejnek... Ruda neposlouchá Honzu Micku, ale špásuje s roztomilou časoměřičkou...

Piloti českého týmu si vedli v malé kategorii F5J-400 Euro velice dobře, a na konci kvalifikace obsadili celých 11 z 12 finálových míst!!!

Ve velké kategorii F5J Euro to pak už bylo mnohem a mnohem těžší, tam na české reprezentanty zbyly pouze 2 finálové pozice.

O zpestření programu se během soutěže staral i Honza Micka, který si neodpustil jednu letovou kolizi, a také jedno efektní, plně kontrolované přistání na zádech při zablokovaném servu výškovky. V normální poloze mu model šel přímo k zemi, ale na zádech to kupodivu krásně "ustál" až na zem bez poškození.

Během finále byly motivačně vystaveny poháry pro vítěze obou kategorií, a i juniory.

F5J Eurocup 2011, Chomutov F5J Eurocup 2011, Chomutov

Finálové lety začaly po výborných haluškách opět malou kategorií. Vítr neustával, ale mraky se protrhaly a nosy a tváře začalo opalovat podkrušnohorské slunce. Po prvním finále se v "malých" drželi po 13 minutovém letu všichni 3 piloti od Malčíků (ještě ze jich nepřijelo víc... :-), pak následovali 3 piloti s 10-ti minutami (J. Jurkovič, R. Vybíral, R. Novotný), a zbytek v těžkých podmínkách v chladném vzduchu popadal již kolem 8. minuty.

Start do velkého finále F5J... Luboš starší dělá slunečník Lubošovi mladšímu... Patrně nejrychlejší model Eurocupu ČR... F5J Eurocup 2011, Chomutov F5J Eurocup 2011, Chomutov

Ve velké kategorii zalétal takticky a naprosto excelentně Primož Rižner (čas 14:42), následován 11-ti minutovými časy našeho Luboše Vaňury a Imre Kaszapa. Zbytek finalistů se naskládal k zemi už mezi 5. a 8. minutou. Zde rovněž došlo k nepříjemné události při letu Roka Korbera, který do finále postupoval po výborných výkonech z 1. místa kvalifikace.

Rok kolem 8. minuty prvního finálového letu traverzoval proti větru několik metrů před bezpečnostní linií časoměřičů v malé výšce, a po pádu a ohrožení časoměřiče modelem padajícím po větru byl jeho let po rozhodnutí ředitele soutěže ohodnocen nulou. Jeho neovládaný stroj časoměřiče jen těsně minul a plácnul sebou po větru pěkný kus od bodu. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ale bylo to o fous. Mysleme v první řadě na bezpečnost všech účastníků, a potom teprve na body.

Vlado odhazuje Rokův model... F5J Eurocup 2011, Chomutov 2. finále F5J-400... Primož s pomocníkem... Poslední přistání EC Chomutov 2011...

Přestože v druhém finálovém letu všichni Malčíkovic letěli "na jistotu" pro potvrzení jejich medailových pozic, nepředvídatelný vzduch sundal Petra Malčíka už v 9. minutě. Ten tím předal medailovou pozici Juraji Jurkovičovi (SVK). Ruda Vybíral si čichnul stejného vzduchu jako Petr Malčík, a tak mě (Radkovi Novotnému) přenechal výbornou 4. pozici v celkovém pořadí. Skvělým letem, nejlepším z obou finále (14:38/98b), se na pěkné 5. místo posunul i Luděk Novotný.
Zlato si odvezl Radek Malčík, stříbro pak jeho táta Zdeněk Malčík.

Druhý finálový let královské F5J Euro znamenal to samé, tedy let na jistotu a potvzení pozic z prvního letu. Zde po skvělých výkonech Primože Rižnera ze Slovinska vybojoval neuvěřitelné 2. místo náš Luboš Vaňura, před 3. Imrem Kaszapem z Maďarska.

Dohromady s umístěními v juniorské kategorii obou F5J Euro i F5J-400 Euro si Luboš musí asi objednat na poháry větší poličku... :-)

Organizátoři před vyhlášením medailistů... Junioři F5J Euro... All Medallists F5J Euro... Senioři F5J-400 Euro... Junioři F5J-400 Euro...

Celkoví vítězové obou kategorií si odvážejí domů od sponzorů nádherné stavebnice špičkových strojů pro F5J-400, MAGIC od firmy REICHARD Modelsport a Daidalos od firmy IPSY, obě ve speciální barevné úpravě pro vítěze F5J EUROCUP Czech Republic 2011.

Ostatní medailisté obdrželi hodnotné ceny od JETI Model, jako 8-kanálové přijímače JETI-Duplex a 30A regulátory vhodné pro malou kategorii. Čtvrtý v pořadí ve velké kategorii Zdenko Durka si odvezl domů "bramborovou cenu ůtěchy", a to 130A regulátor CastleCreations věnovaný firmou SAMBA, výrobcem modelů Pike Perfect. Velká řada soutěžících pak na konci byla odměněna za své výkony dalšími cenami od firmy Hořejší, a MontyModel. Samozřejmě nechyběly ani květiny za poslední místa věnované Velkozahradnictvím Micka, z nihž jedna připadla po odjezdu posledního Bohouše Majerčíka na Luďka Novotného, a druhá na Zdenka Durka. Všem gratulujeme!!! :-)

Šťastný Zdenko Durka... FUN-CLUB Juraje Dudáše...

Všem pilotům chci na závěr jménem organizátorů za sebe a za Luďka Novotného poděkovat za férové sportovní výkony. Zvláštní poděkování chci pak už jen vyjádřit za super přístup našim časoměřičkám a časoměřičům, řediteli soutěže Vlastovi Kocourkovi, a gangu Nápravníků za pomoc a provoz bufetu.

Věřím že se Vám všem u nás líbilo, a rádi bychom Vás viděli u nás v Chomutově i na příští akci seriálu F5J Eurocup v roce 2012!!!

Pro usnadnění organizace příštího ročníku bych chtěl speciálně pozvat Juraje Dudáše mladšího. Tím budeme mít jistotu, že nám přijde pomáhat i dostatečný počet časoměřiček... :-))

F5J-400 Euro:

F5J-400 Euro Round 1 F5J-400 Euro Round 2 F5J-400 Euro Round 3
F5J-400 Euro Round 4 F5J-400 Euro Round 5 F5J-400 Euro Round 6
F5J-400 Euro Leader board.pdf
F5J-400 Euro Fly-Off Round 1&2
F5J-400 Euro Complete Final Results
F5J-400 Juniors - Final Results

F5J Euro:

F5J Euro Round 1 F5J Euro Round 2 F5J Euro Round 3
F5J Euro Round 4 F5J Euro Round 5 F5J Euro Round 6
F5J Euro Leader board.pdf
F5J Euro Fly-Off Round 1&2
F5J Euro Complete Final Results
F5J Juniors - Final Results


Poznámka:

Zde budou přidávány odkazy na komentáře, fotky a videa z F5J Euro Cup 2011, Czech Republic, Chomutov:

Krásné fotografie v galerii na F5Jfun.com najdete zde: F5J Euro Cup 2011 Česko
...a nebo zde v galerii na picasaweb.google.com.
A zde je album povedených snímků Petra Duška: P. Dušek - Eurocup Chomutov 2011.
Tady ještě album snímků z foťáku Radka Novotného: R. Novotný - Eurocup Chomutov 2011.
... album snímků na slovinském serveru mglider.net: MGLIDER.NET - Eurocup Chomutov 2011.

1.7.2011